Hyppää sisältöön
16.12.2025

Mittarien vaihdot etenevät Keravalla

Sähkömittarien vaihto etenee suunnitellusti. Vuoden vaihteen jälkeen vuorossa on Keravan keskusta.

Kevään ja kesän aikana mittareita vaihdettiin Sipoon pohjoisosissa ja syksyn 2025 aikana olemme vaihtaneet sähkömittareita Keravan pohjoisosissa. Tammikuusta maaliskuuhun 2026 mittareita vaihdetaan Keravan keskustan alueella. Tammikuussa alkavaan vaihtoalueeseen kuuluvat Keravan kaupunginosista Kilta, Sompio, Lapila, Heikkilä ja Jaakkola.

Myöhemmin keväällä, toukokuun lopulta alkaen vaihdot jatkuvat Sipoon puolella. Kesän 2026 aikana vaihdamme mittareita Sipoon Energian saaristossa sijaitseviin kohteisiin ja meille olisi erittäin tärkeää, että saarissa asuvat ja mökkeilevät tarkkailisivat postiaan erityisen tarkasti loppukeväästä. Saaristossa vaihtojen tekeminen ei ole yhtä helppoa kuin mantereella, vaan siellä säätila vaikuttaa vaihtojen etenemiseen, joten on erityisen tärkeää, että kun vaihtoja päästään tekemään, olisi asentajan pääsy mittarille vapaa ja vaihto saadaan kerralla tehtyä.

Mistä on kyse?

Kaikki vanhat sähkömittarit vaihdetaan uusiin Keravan ja Sipoon sähköverkon alueella. Mittarien vaihto alkoi pilottivaiheella helmikuussa 2025 ja varsinainen massavaihto seuraa kesäkuusta alkaen. Vaihdot etenevät alue kerrallaan läpi koko sähköverkon. Kaikkien sähkömittarien pitäisi olla vaihdettu 2027 loppuun mennessä.

Mittarien vaihto on kaikille maksuton. Keravalla ja Sipoossa asennettavat mittarit ovat Aidon Oy:n kotimaisia mittareita. Vaihdot suoritetaan yhteistyössä Eltel Oy:n kanssa, jonka ammattitaitoiset asentajat tulevat suorittamaan varsinaiset mittarien asennukset.

LUE LISÄÄ MITTARIEN VAIHDOSTA

Miksi mittareita vaihdetaan?

Sähkömittareita vaihdetaan, koska vanhat mittarit eivät enää palvele kuluttajien tarpeita, mitä tulee kotien energian käyttöön. Kodeista löytyvien laitteiden määrä on kasvanut huimasti viime vuosikymmeninä, ja kotien teknologia on kehittynyt valtavaa vauhtia. Uuden sukupolven älymittarit mahdollistavat asiakkaille aivan uusia tapoja seurata omaa sähkönkulutusta ja hallita sitä.

Uudet mittarit myös mahdollistavat sähkön kulutuksen mittaamisen 15 minuutin mittaisissa aikajaksoissa aiemman tunnin sijaan. Tämä on merkityksellistä etenkin pörssisähköä käyttäville, koska sähkön hinnoittelu sähköpörssissä siirtyy 15 minuutin jaksoihin koko Euroopassa 1.10.2025 alkaen.
LISÄÄ TIETOA VARTTITASEESTA

 

Sulje
Search