Maryam Al-Sadani on taloyhtiöiden ja pk-yritysten tukena
Keravan Energian yritysmyynnin myyntipäällikkö Maryam Al-Sadani auttaa erityisesti taloyhtiöitä ja pk-yrityksiä sähkösopimuksiin, hinnoitteluun ja muuttuviin energiatarpeisiin liittyvissä kysymyksissä. Hänen työssään korostuvat asiakkaan kuunteleminen, vaihtoehtojen selkeä avaaminen ja pitkäjänteinen asiakassuhde.
Tarjouksista käytännön kysymysten ratkaisemiseen
Maryam Al-Sadanin työpäivät Keravan Energian yritysmyynnissä koostuvat sähkötarjousten laatimisesta ja päivittämisestä, asiakkaiden yhteydenottoihin vastaamisesta sekä erilaisten kysymysten selvittämisestä. Asiakkaita hän palvelee pääasiassa sähköpostitse ja puhelimitse.
Häneen otetaan usein yhteyttä, kun yrityksen tai taloyhtiön sähkösopimus on päättymässä, käyttöön tulee uusi kohde tai asiakas tarvitsee tarjouksen sähkönhankinnasta. Hän auttaa myös esimerkiksi sähkösopimusten hintoihin, markkinatilanteeseen, laskutukseen, asiakasportaaliin ja asiakastietojen muutoksiin liittyvissä kysymyksissä.
Tarjouksen tekemisessä lähtökohtana on asiakkaan sähkönkulutuksen ymmärtäminen. Erityisesti pienemmillä yrityksillä ei aina ole tarkkaa kuvaa omasta kulutusprofiilistaan, vaikka kulutusdataa tarvitaan asiakkaan sähkönkäytön huomioivan tarjouksen laskemiseen. Maryam auttaa kokoamaan tarvittavat tiedot ja viemään päätöksentekoa käytännössä eteenpäin.
”Tärkeintä on kuunnella asiakasta ja löytää pitkällä aikavälillä hänen tilanteeseensa taloudellisesti paras vaihtoehto.”
Taloyhtiöiden ja pk-yritysten yhteyshenkilö
Maryam palvelee ensisijaisesti taloyhtiöitä ja pk-yrityksiä. Taloyhtiöasiakkaiden puolella hän tekee yhteistyötä muun muassa isännöitsijöiden, hallitusten puheenjohtajien ja hallitusten jäsenten kanssa. Hänen asiakaskuntaansa kuuluu myös sähkön hankintakonsultteja, jotka kilpailuttavat yritysten sähkönhankintaa.
Asiakkaiden tilanteet voivat olla hyvin erilaisia. Yksi pohtii päättyvän sopimuksen jatkoa, toinen haluaa ymmärtää sähkön hinnan muutoksia ja kolmas vertailee pörssisähköä, kiinteähintaista sopimusta tai hybridimallia. Yrityksissä arvioidaan myös laajempia energiaratkaisuja, kuten aurinkopaneeleita, sähköautojen latausta, lämpöpumppuja sekä erilaisia lämmitysmuotoja.
Pitkä asiakassuhde rakentuu luottamuksesta
Maryamille hyvä yritysmyynti ei tarkoita vain yksittäisen sopimuksen tekemistä. Tavoitteena on pitkäaikainen, avoin ja rehellinen asiakassuhde, jossa asiakkaalle suositellaan hänen etunsa mukaista ratkaisua. Onnistumisesta kertoo se, että asiakas ottaa myöhemmin uudelleen yhteyttä tai suosittelee Keravan Energiaa toiselle yritykselle.
Asiakaskohtaamisissa hän painottaa kuuntelemista, läsnäoloa ja sovituista asioista kiinni pitämistä. Hän käy asiakkaan kanssa selkeästi läpi, mitä on sovittu, millä hinnalla ja milloin sopimus alkaa. Jos vastausta ei löydy heti, hän selvittää asian ja palaa asiakkaalle.
Maryam tuntee energia-alaa myös eri näkökulmista. Hän on työskennellyt Keravan Energialla laskutuksessa ja sanomaliikenteen tehtävissä ennen siirtymistään yritysmyyntiin. Aiemmin hän on työskennellyt suurasiakkaiden ja yritysjärjestelmien parissa. Monipuolinen kokemus tukee asiakkaiden käytännön kysymysten ratkaisemista nykyisessä myyntipäällikön tehtävässä.
Ole Maryamiin yhteydessä, kun
- yrityksesi tai taloyhtiösi sähkösopimus on päättymässä, tarvitset tarjouksen uuteen kohteeseen tai haluat vertailla sopimusvaihtoehtoja
- haluat keskustella sähkön hinnasta, markkinan suunnasta tai oman kulutusprofiilisi vaikutuksesta tarjoukseen
- tarvitset apua asiakasportaaliin, laskutukseen, sopimustietoihin tai yhteyshenkilöiden muutoksiin liittyvässä asiassa